Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików COOKIES, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkii oraz akceptacje postaniowień zawartych w polityce prywatności. Więcej informacji znajdziesz w POLITYCE PRYWATNOŚCI

APATYTH największy tankowiec Unibaltic

strzałka
APATYTH największy tankowiec Unibaltic

APATYTH, to imię najnowszego statku, który będzie pływał we flocie Unibaltic. Został zbudowany w 2004 roku w chorwackiej stoczni. Nośność tej jednostki to 24 086 t, długość całkowita 167,57m a szerokość 26,40 m. Obecnie jest to największy zbiornikowiec we flocie polskiego armatora i zarazem największy w historii firmy.

Nowo zakupiony zbiornikowiec przejęty został formalnie od poprzedniego właściciela   25 września 2015 r. w Gdańsku. Na mocy długookresowej umowy czarterowej statek będzie zatrudniony przez Lotos Petrobaltic, do obsługi nowego złoża B8. Apatyth będzie pełnił rolę jednostki magazynowej (FSU - Floating Storage Unit), a czasami także transportowej - dostarczając wydobytą ropę do terminalu portowego. 

Umowa czarterowa dotycząca zbiornikowca Apatyth, jest efektem wieloletniej owocnej współpracy Unibaltic'u z Lotosem, a jednocześnie otwiera nowy rozdział w rozwoju firmy, gdyż oznacza wejście Unibaltic'u na rynek offshore.

Tuż przed przybyciem do Gdańska, statek przebywał w Irlandii Północnej (Belfast) i Irlandii (Whitegate). 

W Gdańsku, przy nabrzeżu Wiślanym Apatyth przechodził inspekcje i był przygotowywany do eksploatacji pod nowym zarządem i w nowej roli. W pierwszy rejs do złoża B-8 zbiornikowiec wyruszył w poniedziałek, 28 września, wieczorem.

http://www.portalmorski.pl/statki/nowe-jednostki/41731-apatyth-nowy-statek-armatora-unibaltic-najwiekszy-obecnie-polski-zbiornikowiec

Projekt i wykonanie: strony internetowe - Synteco